Správa s upozornením

Možnosť odosielať tento formulár bola ukončená.
Dnes je nedeľa, 26.september 2021, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

/ukončené/Vyberte meno pre mláďatko Leoparda cejlónskeho a vyhrajte víkendový pobyt!

august 10, 2018 - 10:29
V bratislavskej ZOO majú nový prírastok - mláďatko Leoparda cejlónskeho. Malý leopard ešte nemá meno a preto sme sa v spolupráci so ZOO rozhodli, že ho vyberiete vy, naši čitatelia! Navyše, odmenou budú pre vás skvelé výhry!
Foto: 

Zaujímavosti o chove leopardov cejlónskych v bratislavskej ZOO

Prvý chovný pár leopardov cejlónskych v histórii ZOO doviezli v roku 1983 zo ZOO Ostrava. Chov týchto vzácnych a ohrozených veľkých mačiek obnovili v roku 2006. Pred týmto mláďatkom boli poslednými prírastkami u leopardov cejlónskych práve samica Nimali aj so sestrou Nayanou, ktorá bola umiestnená do ZOO Brno.

V jednom období sme v bratislavskom chovnom zariadení chovali až 4 leopardov cejlónskych – 2 samice a 2 samcov. Najstaršieho samca Lothara bohužiaľ museli v roku 2014 eutanazovať kvôli vážnym neliečiteľným geriatrickým problémom pohybového aparátu. Na základe genetických analýz a odporúčaní EEP koordinátora pre tento druh, bola Sariska (matka Nimali) v roku 2015 presunutá do ZOO Banham (Anglicko) ku geneticky vhodnejšiemu samcovi.

Leopard zo Srí Lanky

Leopard cejlónsky sa vyskytuje len na ostrove Srí Lanka a patrí medzi najmenšie mačkovité šelmy. Môže sa u nich vyskytovať tzv. melanistická forma „čierny panter". Nejde o čierne sfarbeného jedinca, len o tak tmavého, že je len veľmi obtiažne identifikovať na srsti kresbu. Aj keď sa vedia veľmi dobre šplhať, nezvyknú si korisť vyťahovať na strom ako iné poddruhy leoparda, pretože nemajú takých konkurentov, ktorí by im korisť ukradli. Priemerná dĺžka gravidity je u leopardov 96 dní. Zvyčajne sa rodia 2 až 3 mláďatá s priemernou pôrodnou hmotnosťou 500 g. Vo veku 4 až 6 týždňov začínajú opúšťať brloh. S matkou zostávajú 1-2 roky. V súčasnej dobe sú vo voľnej prírode ohrozené najmä lovom, ale i úbytkom životného priestoru a tým ubúdaním koristi.

Dĺžka tela:

95 - 167 cm

Dĺžka chvosta:

60 – 97 cm

Hmotnosť:

29 – 56 kg

Dĺžka gravidity:

90 – 105 dní

Počet mláďat:

1 - 6

Dĺžka života:

15 (v zajatí 23) rokov

Potrava:

malé a stredné kopytníky, opice, nelietavé vtáky, drobné živočíchy

Spôsob života:

samotársky, niekedy v pároch a rodinných skupinách

Výskyt:

tropické lesy Srí Lanky

Vyberte meno pre mláďatko Leoparda cejlónskeho a vyhrajte!

1. cena - víkendový pobyt v Terchovej

2. a 3. cena - darčeky od bratislavskej ZOO

Nakoľko sa Leopard cejlónsky vyskytuje vo voľnej prírode iba v tropických lesom na Srí Lanke, navrhované mená sú názvy sídiel na Srí Lanke: Tangalla, Nuwara, Eliya, Uhana.

Vyberte to, ktoré sa vám páči najviac, vyplňte kontaktné údaje a ste v hre! Výherné  meno a výhercu súťaže uverejníme v utorok, 21. augusta! 

Výhercami súťaže sa stávajú:

1. cena

Katarina Kusek

2. a 3. cena

Alica Dubraická

Elenka Jasenovcova

Srdečne blahoželáme!

Eliya
64% (300 hlasov)
Tangalla
20% (92 hlasov)
Nuwara
14% (65 hlasov)
Uhana
4% (17 hlasov)
Total votes: 470

- - Inzercia - -