Dnes je štvrtok, 20.január 2022, meniny má: Dalibor
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Základné umelecké školy v Bratislave majú nové hudobné nástroje

september 26, 2016 - 13:32
Hlavné mesto SR Bratislava v spolupráci s Nadáciou Penta zabezpečilo pre 7 základných umeleckých škôl (ďalej ZUŠ), ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti hlavného mesta, nové hudobné nástroje. Cieľom je zabezpečiť kvalitný vzdelávací proces pre žiakov týchto zariadení a skvalitňovať tak služby, ktoré pre svojich žiakov ponúkajú. Nové hudobné nástroje boli včera (20. septembra) oficiálne odovzdané na „Koncerte vďaky“ na ZUŠ Jána Albrechta v Petržalke.
Foto: 
„Bratislava bola odjakživa spätá s hudbou. Dôkazom je niekoľko mien slovenských a svetových velikánov hudby. Mnoho zo známych talentov hudobne vyrástlo práve aj vďaka našim základným umeleckým školám. Práve tie totiž zabezpečujú umeleckú výchovu a vzdelávanie žiakov a pripravujú ich na ďalšie štúdium. V mojom ponímaní preto ZUŠ-ky zohrávajú nezastupiteľnú úlohu pri rozvoji kreativity a talentu,“ povedal priamo na koncerte primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
„Čo je najdôležitejšie, pokles žiakov, ktorý vidíme na základných školách, sa na ZUŠ-kách nijako neprejavil! Práve naopak, na základné umelecké školy sa prihlásilo takmer o 500 žiakov viac ako v minulom roku. To je pre mňa dôkaz, že naše ZUŠ-ky si aj pri vysokej konkurencii udržiavajú svoje meno a kvalitu. A práve preto chceme ísť ešte ďalej a proces výučby v týchto našich zariadeniach neustále zlepšovať. Nové hudobné nástroje, ktoré budú slúžiť žiakom našich mestských ZUŠ, sú toho príkladom,“vysvetlil primátor. 
Hlavné mesto sa pri kúpe nových hudobných nástrojov spojilo so súkromným partnerom, Nadáciou Penta, čím umožnilo nielen skvalitniť služby hudobno-vzdelávacích zariadení kúpou nových hudobných nástrojov, ale tiež ušetriť mestský rozpočet. „Nadácia Penta od svojho vzniku venovala viac než 3,5 milióna EUR na projekty v oblasti zdravotníctva, kultúry a vedy. V posledných rokoch sa však sústreďujeme najmä na oblasť vzdelania, pričom tento projekt nás oslovil práve zameraním na talentované deti, ktoré chcú rozvíjať svoj hudobný dar,“ informoval Jozef Oravkin, partner v Penta Investments. Tá prostredníctvom svojej nadácie dodala do bratislavských ZUŠ hudobné nástroje v hodnote 100 000 EUR.  
Vďaka týmto financiám získala ZUŠ Jozefa Kresánka na Karloveskej ul. nové koncertné krídlo a pianíno, ZUŠ Eugena Suchoňa na Batkovej ulici tubu a pikolu, ZUŠ Hálkova koncertné krídlo, ZUŠ Ľudovíta Rajtera na Sklenárovej pianíno, ZUŠ Jána Albrechta na Topoľčianskej ul. koncertné krídlo, ZUŠ Miloša Ruppeldta na Panenskej husle a ZUŠ Exnárova pianíno a saxofón. 
Vďaka takémuto partnerstvu tak môže mesto financie z mestského rozpočtu investovať do ďalšieho skvalitňovania zariadení – napríklad obnovy Domu hudby na Panenskej ul., opravy budovy a revitalizácie prostredia ZUŠ na Daliborovom námestí a Gessayovej ulici a pod.
Hlavné mesto SR Bratislava je zriaďovateľom 12 ZUŠ. Najstaršia z nich, ZUŠ Miloša Ruppeldta na Panenskej, bola založená v novembri 1919. Na výučbu na mestské ZUŠ sa počas školského roku 2016/2017 prihlásilo približne 1300 žiakov.

- - Inzercia - -