Dnes je streda, 26.január 2022, meniny má: Tamara
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hemoroidy: Preč so stereotypmi!

júl 03, 2017 - 14:53
U mnohých ľudí sa vytvoril stereotyp: ak má človek proktologické ochorenie, nutne sa to končí operáciou. Toto je však zastaralý názor na riešenie problému. Moderná medicína ponúka niekoľko účinných spôsobov liečby hemoroidov bez chirurgického zákroku. O osobitostiach a výhodách jednotlivých metód hovorí hlavný proktológ Medzinárodnej siete medicínskych centier DoktorPRO, MUDr. Karim Masalkhi.
Foto: 
Pixabay.com

Medzi obyvateľmi mnohých európskych krajín sú čoraz populárnejšie takzvané miniinvazívne spôsoby liečby hemoroidov – infračervená koagulácia a ligácia hemoroidálnych uzlov.

V čom je podstata metódy infračervenej koagulácie a aké sú hlavné indikácie na jej použitie?


Táto metóda spočíva v koagulácii stopky hemoroidálneho uzla, ktorá sa vykonáva pôsobením prúdu tepla. Tento tepelný prúd, ktorý v prístroji vytvára sústredený infračervený lúč, pôsobí na samotnú stopku uzla v niekoľkých bodoch. Základnou indikáciou pre tento spôsob liečby sú zvyčajne vnútorné krvácavé a kruhovité hemoroidy I. – II. stupňa. Tento postup sa používa aj pri odstraňovaní drobných vnútorných krvácavých uzlov, ktoré zostali po hemoroidektómii.

Priblížte nám, čo je ligácia hemoroidálnych uzlov a kedy sa najčastejšie používa tento spôsob liečby?


V súčasnosti je ligácia hemoroidálnych uzlov medzi zahraničnými a domácimi proktológmi veľmi žiadaná. Ide o pomerne jednoduchý, ale účinný spôsob ambulantnej liečby. Proktológ sa pomocou špeciálneho nástroja, anoskopu, dostane k hemoroidálnemu uzlu a prostredníctvom ligátora na stopku uzla nasadí kruhovú ligatúru (latexový krúžok). Krúžok stláča toto miesto, vďaka čomu sa naruší zásobovanie krvou, uzol postupne odumiera a o týždeň alebo dva sám pri vyprázdňovaní odpadne. Táto liečba je určená pacientom, ktorí majú hemoroidy II. – III. stupňa.

Vaše informácie naznačujú, že uvedené bezoperačné spôsoby liečby hemoroidov sú pomerne jednoduché.


Sú minimálne invazívne, relatívne pohodlné a nevzbudzujú u pacientov panický strach ako v prípade chirurgických zákrokov. Obidva tieto spôsoby liečby sa dnes v medicínskom centre DoktorPRO bežne používajú. Ku všetkým zjavným výhodám možno pridať aj tú skutočnosť, že pri výkone miniinvazívnych metód nie je potrebná hospitalizácia pacienta na lôžkovom oddelení, ani si nevyžadujú zmenu jeho bežného životného štýlu. Vo všetkých etapách liečby je zachovaná pracovná schopnosť pacienta, čo je príťažlivé pre väčšinu z nás. Okrem toho, už počas prvej návštevy lekára pacient podľa vopred stanoveného plánu absolvuje komplexné vyšetrenie, ktoré umožní urobiť si celkovú predstavu o povahe ochorenia, štádiu jeho rozvoja a stupni ťažkostí. 
Takže ako môžeme vidieť, netreba si myslieť, že operačný stôl je jediný spôsob liečby hemoroidov, ktorý ponúka súčasná proktológia. Existujú omnoho efektívnejšie, pohodlnejšie a výhodnejšie metódy, ktoré vám umožnia zabudnúť na to, že ste nejaké hemoroidy mali!

- - Inzercia - -