Dnes je sobota, 25.september 2021, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bio pre domácnosť. Nájdete sa v ňom aj vy?

február 19, 2020 - 13:00
Ekológia a ohľaduplné správanie k našej planéte začínajú byť životným štýlom a ekologická uvedomelosť je celospoločenskou témou. Množstvo ľudí hľadá alternatívy ako bio potraviny, prírodnú kozmetiku, eliminujú plasty a na nákup nosia svoje vlastné látkové tašky. Premýšľať ekologicky však znamená zahrnúť všetky sféry každodenného života – nielen pri starostlivosti o telo, ale aj o domácnosť.
Foto: 

Prečo sú syntetické látky pre nás a pre našu planétu záťaž

Triedenie odpadu je pre množstvo domácností už samozrejmosťou. Premýšľali ste niekedy o tom, čo sa stane s vodou, ktorú pri umývaní riadu, či praní vypúšťate do odpadu? Okrem toho, že je špinavá, môže obsahovať aj celý rad syntetických látok z konvenčných čistiacich prostriedkov. „Syntetické zložky sa dajú získavať z fosílnych surovín, ako sú zemný plyn, ropa, alebo uhlie. Niektoré látky
sa následne môžu rozkladať dlhý čas a predstavovať tak záťaž pre našu planétu,“ vysvetľuje Lenka Hurná z oddelenia výskumu a vývoja spoločnosti Unilever.

Sila prírody

Popri bežných čistiacich prípravkoch existujú aj rôzne alternatívy – osvedčené rady našich babičiek alebo produkty tzv. ekologickej drogérie. Oboje spája jedno – využívajú silu prírody. „Ekologická drogéria je tá, ktorá je šetrná k životnému prostrediu v priebehu celého svojho životného cyklu. Pre lepšiu orientáciu v produktoch je dobré riadiť sa napríklad certifikáciou Ecolabel – čo je environmentálny certifikát,“ radí ďalej Lenka Hurná. Obsah ekologicky šetrných produktov
na prírodnej báze sa rozloží v relatívne krátkom časovom horizonte a nezaťažuje toľko systém čistenia odpadových vôd. „Použitie zložiek, ktoré sa vyrábajú z rastlín je udržateľnejšie, než používanie látok odvodených z ropy, pretože rastliny sú obnoviteľný zdroj,“ dodáva Lenka Hurná. Filozofiou ekologicky šetrných výrobkov nie je iba biologická rozložiteľnosť a používanie obnoviteľných zdrojov, ale aj recyklácia obalových materiálov. Produkt je tak buď celý, alebo aspoň z veľkej časti recyklovateľný a spracovateľný človekom.

Môžeme si vybrať

Konvenčné a ekologicky šetrné čistiace prípravky sa líšia v zložení, obaloch, ale aj v spôsobe výroby. A najmä v  tom, ako rýchlo sa výrobok rozloží na jednoduchšie látky ako sú oxid uhličitý, voda a amoniak. Ekologicky šetrné produkty sú dnes dobre dostupné a je možné ich využiť takmer všade v domácnosti. Existujú v podobe prípravkov na umývanie riadu, či tabliet do umývačky (napr.
od značky Seventh Generation), na pranie, univerzálne upratovanie, či umývanie okien.

- - Inzercia - -