Dnes je streda, 26.január 2022, meniny má: Tamara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Miesta, ktoré majú deti radi- Korfu

február 20, 2020 - 12:00
Korfu je ostrov ležiaci na rozhraní Iónskeho a Jadranského mora. Je najzelenším z Iónskych ostrovov a preto si vyslúžil prezývku smaragdový. Prvá cesta ma naň zaviedla ešte v roku 2009 a odvtedy každým rokom sledujem ako sa nádherný ostrov mení a rozvíja. Odkedy som matkou, na Korfu nedám dopustiť.
Foto: 
pixabay.com

Výhodou ostrova je pre našinca jednoznačne poloha. Nachádza sa len približne hodinu a pol letu od Bratislavy či Viedne. Ostrov má dĺžku len 64 km a šírku medzi 32 a 13 km. Rozhodne Vás očarí možnosťami, ktoré ponúka. A domáci budú na oplátku očarení vašimi deťmi, lebo deti a rodina sú pre Grékov posvätné.

Čisté more a rozmanité pláže

More obklopujúce Korfu je azúrovo modré a priezračné. Od mája býva príjemné a v septembri je už doslova teplé. Bežne sa okúpete od apríla do októbra, ale kúpanie v decembri sa tiež občas podarí. Ak preferujete kamienkové pláže a pokojnú hladinu, vyberte sa na východnú stranu ostrova, kde zároveň leží aj hlavné mesto ostrova Kerkyra. Ak naopak milujete piesok a vlny, neváhajte sa presunúť na západ. A čo je úplne najlepšie? Ak spoznáte obe strany. Na Korfu je to vďaka sieti ciest a rozlohe možné. Deti milujú objavovanie nových miest a chodníčkov.

corfu-186036_1280.jpg

Historické centrum hlavného mesta Kerkyra má očarujúcu atmosféru.
Foto: 
pixabay.com

Problém s odpadom

Čo vás na Korfu môže zaraziť je odpad. Ako každý ostrov aj Korfu v tejto oblasti zápasí s mnohými problémami. Tým azda najväčším je nefungujúca oficiálna skládka a vznik čiernych skládok na miestach, ktoré by inak mohli byť doslova rajom. Našťastie aj tu sa dejú pozitívne zmeny a skupina aktivistov edukuje miestnych aj turistov v otázkach kompostovania a recyklácie. Ich heslom je „premeňte odpad na poklad“. Medzi zakladateľov tejto uvedomelej skupiny ľudí, ktorí nečakajú, že problém niekto vyrieši za nich, patrí aj naša rodáčka Andrea. Ak sa na ostrove ocitnete, vezmite deti na miesta, kde sa môžu o prírode a o tom ako ju chrániť dozvedieť viac. Stačí si do vyhľadávača zadať heslá ako composting (z angl. kompostovanie) či zero waste (z angl. nulový odpad). Náš syn bol na jednom z takýchto podujatí nadšený.

Strava pre telo i mozog  

Okrem divokej prírody ostrova a architektonickej krásy hlavného mesta sa môžete zaľúbiť i do miestnej stravy. Čerstvé ovocie a zelenina, ryby, syr feta a neodmysliteľný grécky jogurt, potešia nielen vaše hladné bruchá, ale aj vyživia váš namáhaný mozog. Doprajte si kvalitné suroviny z trhu, pripraviť z nich špecialitu zaberie len pár minút.

Dobrú chuť. Kali Orexi.

- - Inzercia - -