Dnes je štvrtok, 27.január 2022, meniny má: Bohuš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Do žíl nepatrí dezinfekcia, ale vitamín C

máj 05, 2020 - 14:00
Nielen odbornú, ale aj laickú verejnosť šokovalo vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého by mali vedci uvažovať nad tým, ako ľuďom podať intravenózne dezinfekciu. Myslí si, že by tak bolo možné poraziť nebezpečný koronavírus. Vedci aj lekári však jeho návrh zmietli zo stola.
Foto: 

Naopak, v boji s novým koronavírusom sa lekárom naprieč celým svetom osvedčuje vitamín C, aplikovaný pacientom priamo do ich krvného obehu. Ani zďaleka pritom nejde o novinku či medicínsky objav. Kyselina askorbová, ako sa vitamín C odborne nazýva, vždy bola a bude dôležitou mikroživinou pre naše telo. Snáď každý vie, že vitamín C je úzko spojený s naším imunitným systémom. „Okrem toho je nenahraditeľný pri hojení rán, tvorbe kolagénu, posilňovaní cievneho systému, odbúravaní škodlivých látok a prospieva tiež nášmu psychickému zdraviu,“ vymenúva benefity vitamínu C MUDr. Janka Holešovská, MBA, vedúca lekárka kliniky Medicor.

V New Yorku, ktorý je momentálne novým epicentrom nákazy, si mnohí lekári podávanie vitamínu C intravenózne pochvaľujú. Samozrejme, závisí to od celkového stavu pacienta a množstva dávky. Podľa štatistík sa v mnohých nemocniciach podávajú dávky vyššie aj niekoľkonásobne, než je odporúčaná denná dávka. Výhodou infúzneho podávania vitamínu C je najmä jeho rýchlejšie vstrebanie sa do organizmu. A tiež množstvo, ktoré sa do krvného obehu takto dostane.

Kliniku Medicor pravidelne navštevuje aj Emma Drobná, a to nielen kvôli vitamínu C.

Ako konkrétne však pomáha vitamín C ľudskej imunite? „Kyselina askorbová pomáha naštartovať prirodzené ochranné mechanizmy nášho imunitného systému, napríklad fagocytózu. Ide o proces, počas ktorého dochádza k ničeniu potenciálnych patogénov. Vitamín C tiež pomáha redukovať histamín a znižuje aj zápalovú aktivitu v organizme. Samozrejme, je tu dlhý zoznam konkrétnych procesov, ktoré vysvetliť nie je jednoduché,“ vysvetľuje ľudskou rečou MUDr. Holešovská. Tá v týchto dňoch denne podá niekoľko dávok infúzneho vitamínu C. Ako prevenciu. Najmä pre ľudí, ktorí pre vyšší stres a vyššie pracovné nasadenie horšie znášajú možné prekonanie prípadných zápalových ochorení.

Ľudia vyhľadávali intravenózne podávanie vitamínu C ešte pred pandémiou nového koronavírusu. Nielen pre jeho pozitívne účinky na náš imunitný systém, ale aj ako anti-aging nástroj. „Zlepšuje syntézu kolagénu, elastínu a kostnej matrix. Znižuje aktivitu osteoklastov a zvyšuje aktivitu osteoblastov. Za mňa by som vyzdvihla tiež jeho pozitívne účinky aj na celkový bunkový metabolizmus,“ dodáva MUDr. Janka Holešovská, vedúca lekárka kliniky Medicor.

Samozrejme, že ani podávanie vitamínu C intravenózne nie je vhodné pre každého. Neodporúča sa ľuďom,  ktorí majú zhoršenú funkciu obličiek prípadne sa u nich prejavuje zhoršený metabolizmus železa.

- - Inzercia - -