Dnes je štvrtok, 20.január 2022, meniny má: Dalibor
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Milan Rastislav Štefánik | Som Slovák telom i dušou – neznám lásky polovičatej

júl 21, 2020 - 21:53
Slovensko si v utorok 21. júla pripomenulo 140. výročie od narodenia vedca, diplomata, generála Milana Rastislava Štefánika a my sme boli pri tom. Jednu z kľúčových osobností slovenských dejín si v tento deň uctili v jeho rodnej obci Košariská v okrese Myjava. Na slávnostnom akte kladenia vencov sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Foto: 

Oslavy v Košariskách otvorili slávnostné služby Božie v miestnom evanjelickom kostole, pokračovali kladením vencov pred rodným domom Milana Rastislava Štefánika, v ktorom je dnes múzeum. Popoludní v evanjelickom kostole sprístupnili výstavu Reflexie domoviny, po vernisáži nasledoval kultúrny program s názvom „Veriť, milovať, pracovať...“. Oslavy pripravilo ministerstvo kultúry v spolupráci s obcou Košariská a Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania, záštitu nad nimi prevzala prezidentka Zuzana Čaputová. V deň 140. výročia od narodenia Štefánika bola na pošte v Košariskách k dispozícii príležitostná poštová pečiatka, jej autorom je Fedor Mikulčík.

V pondelok 20. júla prezidentka Zuzana Čaputová podľa jej hovorcu Martina Strižinca zasadila v Prezidentskej záhrade ružu odrody Generál Štefánik, ktorú v roku 1931 vyšľachtil svetoznámy český pestovateľ Jan Böhm. Sadenie ruže je súčasťou spomienkového projektu Sto ruží pre Štefánika, ktorý po celom Slovensku organizuje Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika. Rodáka z podbradlianskeho regiónu si v pondelok viacerými podujatiami pripomenuli aj v Brezovej pod Bradlom v okrese Myjava.

Na oslavách boli prítomní aj významní politickí činitelia. 

Kto bol Milan Rastislav Štefánik?

Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách neďaleko Brezovej pod Bradlom. V roku 1912 získal francúzske občianstvo, v rokoch 1914 - 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády.

Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v monumentálnej mohyle na Bradle nad svojou rodnou obcou, jej autorom je významný slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Za kolektív redakcie týždenníka Slovenka sme priniesli velikánovi slovenských dejín veniec aj my. Na snímke folklorista a spevák Jozef Mak.

Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.

Žil som krásny život. Prežíval som večnosť v sekundách.

Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden.

Chcel by som účinkovať v svojom národe, ktorý som nikdy neprestal milovať.

Pre ľudí pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožnosti.

...a to sú len zlomky z množstva nadčasových myšlienok Milana Rastislava Štefánika.

Ďakujeme za ne!

- - Inzercia - -