Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zuzana Aufrichtová: "Na Starom Meste mám najradšej ľudí."

september 02, 2020 - 14:00
Zuzana Aufrichtová je profesionálka s dušou ženy, ktorá vie čo chce a robí to rada. Vychováva tri deti a okrem toho sa stará o to, aby sme sa v centre nášho hlavného mesta cítili dobre. Staré Mesto má totiž nesmierne rada a jeho zveľaďovanie považuje za svoje poslanie.
Foto: 

Po piatich predchodcoch ste sa dostali na miesto starostky Starého Mesta. Ako ste sa v nej etablovali?

Vedela som do čoho idem. Je to veľmi zodpovedná úloha s náročnou agendou. Mala som skúsenosti v tomto sektore z mestskej časti Dúbravka alebo v oblasti územného rozvoja Jaslovských Bohuníc, ktoré združovali 90 obcí či práca pre mesto Hlohovec. Prvenstvo Starého Mesta však cítiť aj v tom, že na území 9,6 kilometra koncentruje všetky kultúrne, politické a vzdelávacie inštitúcie. 

Ste rodená Staromešťanka, prežili ste tu celý svoj doterajší život. Staré Mesto v čase vášho detstva bolo asi iné ako je dnes.

Bolo úplne odlišné. K tete sme chodievali pomedzi autá, viem si predstaviť aké náročné muselo byť zriadenie pešej zóny pre vtedajšie mestské zastupiteľstvo. Bola to zanedbaná časť Bratislavy, v ktorej nikto nechcel bývať. Boli tu tzv. byty nižšej kategórie vykurované gamatkami. Po roku 1989 prežíva Staré Mesto doslova svoje znovuzrodenie.. 

Chodili ste sa hrávať do Slubekovej záhrady?

Samozrejme! Pán Slubek ju v minulosti daroval mestu s podmienkou, že tam musí ostať detské ihrisko. Takéto miesta v Starom Meste potrebujeme, keďže sme najzastavanejšou častou Bratislavy. Na zmrzlinu sme chodili do známej detskej cukrárne a do mliečneho baru na Hviezdoslavovom námestí.

Nepochybne ste aj milovníčkou kultúry.

Vyštudovala som architektúru, ktorá je na pomedzí kultúrnych a technických vied, takže som k nej mala vždy blízko.

Kultúrne podujatia sú  tento rok dosť odlišné od predchádzajúcich období. 

Cítili sme záväzok voči ľuďom, ktorí rešpektovali nariadenia a zostali doma. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli kompenzovať im kultúrny život, na ktorý boli zvyknutí a rozšírili sme kultúrne leto v Bratislave aj na nábrežie Dunaja. Pravidelne tam organizujeme koncerty, výstavy fotografií, mali sme dokonca ohňovú šou. Teším sa aj na Bratislavské módne dni, ktoré sa uskutočnia 9. septembra na Hviezdoslavovom námestí.

Originálny bol aj nápad vyhliadkového kolesa na nábreží. Ako reagujete na kritiku, ktorá hovorí, že atrakcia iba zaberá drahocenný priestor a “špatí” námestie? 

Nemyslím si, že vyhliadkové koleso túto časť mesta špatí. Ide o fotogenický objekt, má ľahkú priehľadnú konštrukciu a nebráni vo výhľade na okolité dominanty. S týmto sa stotožňuje aj veľká časť Bratislavčanov, ktorí vyhliadkové koleso vnímajú ako letné spestrenie. Je navyše pomerne malé – jeho veľkosť je úmerná veľkosti centra mesta, ktoré patrí k najmenším v Európe. Doteraz to bolo prázdne miesto a teraz kolo poskytuje úžasné výhľady s kultúrnym aspektom. V každej kabínke sú fotografie nášho centra mesta. Hlavnou motiváciou jeho osadenia bola snaha vrátiť do centra život, podporiť domáci turizmus a získať do kasy príjem (prevádzkovateľ riadne platí príslušné poplatky), ktorý hneď po jeho odinštalovaní v septembri investujeme do novej dlažby a výsadby platanov. 

Súčasťou kultúrnych podujatí v Starom Meste budú 9. septembra aj Bratislavské módne dni. Staré Mesto sa tento rok prvýkrát podieľa na spoluorganizácií Bratislavských módnych dní. Ako vnímate túto udalosť?

Vždy sa poteším projektom, ktoré spájajú ľudí. Móda patrí ku každej metropole, Bratislava sa podľa mňa v tomto smere nemusí hanbiť. Stačí sa prejsť jej ulicami a vidíme, že móda má v bratislavskom Starom Meste silné postavenie. Som rada, že môžeme byť ako mestská časť súčasťou Bratislavských módnych dní, ktoré módu oslavujú na vysokej úrovni. 

Ženy často do politiky prinášajú iný pohľad na realitu, možno trochu empatickejší, ale vysoko profesionálny. Ako sa cítite v pracovnom prostredí naplnenom mužmi?

Som absolventkou strednej odbornej školy strojníckej na Fajnorovom nábreží – mimochodom je to nádherná budova. V chlapčenskom kolektíve som vyrástla a možno aj preto sa medzi mužmi cítim veľmi prirodzene.

Viete aj oddychovať alebo vám v hlave neustále prúdia myšlienky v spojené s mestom?

Základom je oddeľovať prácu a súkromie. Nie je to jednoduché, ale dá sa to nacvičiť. Za môj šťastný život určite vďačím dobrému a chápavému manželovi. Snažím sa čo najviac času venovať rodine, no samozrejme, trpím profesionálnou deformáciou a aj na rodinných výletoch sledujem, v akom stave sú mestá, ktoré navštívime.  

Celý rozhovor si môžete prečitať v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka

 

 

 

 

- - Inzercia - -