Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zaujímavosti o káve, alebo čo ste možno o tomto nápoji doteraz nevedeli

december 04, 2020 - 15:39
S kávou sa spája množstvo mýtov, ale aj zaujímavostí, o ktorých ste možno nevedeli. Dnes vám niektoré z nich priblížim a možno budete sami prekvapení, o čom ste doteraz nepočuli.
Foto: 

Najväčším svetovým producentom kávy na svete je Brazília. Nasleduje Vietnam a Kolumbia. Prvá zo spomínaných krajín však ročne vyprodukuje v priemere dvakrát toľko kávy, než Vietnam a Kolumbia spolu. Celkovo týmto krajinám vďačíme až za tretinu kávy vyrobenej vo svete. Tieto údaje sa za posledných 150 rokov takmer vôbec nezmenili.

Brazília je jednou z mála krajín, kde sa pestuje arabika aj robusta. Každopádne káva je pre tento štát hlavným tovarom exportu a má značný význam pre miestnu ekonomiku.

Káva je po rope, resp. oleji ďalšou najpredávanejšou komoditou. Výhodou je, že obchod s kávou prináša peniaze pre menej rozvinuté krajiny, v ktorých sa značná časť celkového objemu pestuje.

Ročne sa na celom svete vypije približnš 2,25 miliardy šálok kávy, pričom najväčším konzumentom kávy sú Fíni. Tí vypijú v priemere 4 šálky na osobu denne. 

Na Slovensku sa ročne vypije približne 15 tisíc ton kávy.

V  Turecku je pitie kávy veľmi dôležitým kultúrnym aspektom. Približne v 16. storočí mali v tejto krajine zákon umožňujúci rozvod, pokiaľ im muž neposkytoval dostatočné množstvo kávy.

Espresso dokáže aj zabiť. Nepodliehajte ale panike, o smrteľnej dávke môžeme hovoriť ak by ste za jeden deň skonzumovali cca 100 šálok kávy.

Šálka espressa, štandardne s objemom 30 ml obsahuje 63 mg kofeínu. Rovnaký objem filtrovanej kávy ho obsahuje iba 16 mg. Avšak keďže tento typ kávy štandardne nepijeme v rovnakom objeme, do tela dostaneme oveľa viac kofeínu a to približne 95 – 130 mg.

Typickými príznakmi predávkovania kofeínom môžu byť napríklad nervozita, roztržitosť, alebo trasenie rúk. Všetky tieto príznaky sa môžu dostaviť už po pár šálkach kávy.

Najpopulárnejšou kávou na celom svete je arabika. Jej spotreba tvorí 70 percent kávy, ktorá sa pije.

„Americano“ pochádza z doby druhej svetovej vojny. Americkí vojaci si v Taliansku riedili espresso vodou, pretože bolo pre nich príliš silné. Na prípravu Americana používame vždy veľkú šálku. Pripravíme do nej 30ml espressa a potom dolejeme horúcou vodou v pomere cca 1:5. Získame tým oveľa menej intenzívnu chuť , ktorá je však pre začínajúcich Kávoholikov prijateľnejšia.

Írska káva, teda káva s whisky vznikla v lietadla, kde sa podávala uzimeným amerických turistom, ktorí odchádzali z Írska.

Verím, že vás zaujímavosti zo sveta kávy zaujali, o týždeň pokračujeme.

- - Inzercia - -