Dnes je utorok, 19.október 2021, meniny má: Kristián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dávaj pozor, aby ťa neprevalcovali vlastné ambície

marec 13, 2021 - 10:12
Pamätáš na časy, kedy si si svoju budúcnosť predstavovala ako jednoznačnú rovnú trasu vykladanú ružovými žiarivými obkladačkami?
Foto: 
shutterstock.com

Aká škoda, že kým sa k nej reálne dostaneš, dlaždice strácajú na lesku, vôbec nevyzerajú ružovo a na rovnú trať môžeš hneď teraz zabudnúť. Žiaľbohu, skutočnosť sa s predstavami pretne veľmi zriedkavo. V snahe nezničiť tvoju ctižiadostivosť a motiváciu ťa rodičia v ambíciách podporujú, bez ohľadu na to, či sa im zdajú reálne. Pochopiteľne stojíme nohami pevne na zemi a nemáme na mysli teórie o princeznovských mundúroch.

Základná škola je viac-menej istá, no výber strednej a vysokej školy je odrazu v tvojej vlastnej réžii. „Tak teda čo bude? Čím chceš byť?“ Z lajtového pohľadu obyčajná otázka, ale akonáhle zájdeme do hĺbky, pobadáme celkom slušný dôvod na paniku a kvalitnú dávku stresu. Predsa len si stále vo vývoji. Telesnom i mentálnom, čo znamená, dosť pravdepodobnú situáciu: postupom času prehodnocuješ každučký krok.

Prejde zopár rokov, ty už máš vo všetkom jasno, úspešne absolvuješ maturitnú skúšku, podáš si prihlášku na vysokú školu, ktorú dokončíš raz dva. Zrazu sa ocitáš pred bránami dospelosti. Obzrieš sa ponad plece s pocitom viny. Nevidíš dôvod, prečo si chcela dospieť tak rýchlo. Lenže cesta späť je zablokovaná obrovským múrom. Jediný povolený smer je vpred.

Spočiatku ti novonadobudnutá zodpovednosť pôjde hore krkom, miestami ťa od nervov oplieska o zem z toľkého rozposielania životopisov, hlavne ak sa ti odnikiaľ neozývajú späť. V momente ako sa ti podarí uchmatnúť príležitosť, po ktorej si krvopotne túžila, začína reálny život. Starosti, povinnosti, voľný čas je chvíľami cudzí pojem, no ty svoju prácu miluješ a si odhodlaná urobiť hocičo, len aby si sa stala nenahraditeľným exemplárom.

Avšak dávaj pozor, ambície sú silná vec. Majú moc urobiť z teba chodiaci štvorlístok, no zároveň ťa dokážu do sekundy rozdrviť. Nezabúdaj na seba, svoj život, aký si mala pred tým, než prišiel náznak dream jobu. Rozčleňuj svoj čas rozumne, inak na konci nebudeš mať poriadne na čo spomínať.

- - Inzercia - -