Dnes je štvrtok, 05.august 2021, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Slováci sa na svojich súperov už tešia

jún 11, 2021 - 15:39
Hráči aj tréneri pomaly odratúvajú dni do ostrého začiatku ME, ktorý pre Slovákov nastane v pondelok 14. júna o 18.00 h SELČ, keď nastúpia proti Poliakom. V dejisku majstrovstiev sú od stredy.
Foto: 
canva.com, UEFA

Prvý duel slovenskej futbalovej reprezentácie na majstrovstvách Európy sa rýchlo blíži a zverenci trénera Štefana Tarkoviča sú už mysľou na pondelkovom súboji proti Poliakom. Zasiahnuť doň chce aj kapitán slovenského výberu Marek Hamšík, ktorého v ostatných týždňoch trápilo svalové zranenie lýtka. "Vyzerá to tak, že je to za mnou, mám už za sebou dva plné tréningy a verím, že na zápas budem k dispozícii,“ povedal podľa webu Slovenského futbalového zväzu (SFZ) skúsený stredopoliar, ktorý nedávno prestúpil zo švédskeho Göteborgu do tureckého Trabzonsporu.

Slováci aktuálne už dolaďujú posledné detaily na Poliakov. "Ja som nemal prípravy plné zuby, predsa len som v nej nebol tak dlho. A áno, už cítime vo vzduchu Poľsko. Je to silný tím, sú tam silní hráči, samozrejme Lewandowski. Rovnako ako my uvažujú Poliaci o postupe zo skupiny,“ pokračoval Hamšík a spomenul si aj na svojho niekdajšieho spoluhráča Piotra Zeliňského: "Asi najtalentovanejší hráč, s akým som hral." Zaujímavosťou je, že v národnom tíme debutoval Hamšík práve v súboji proti poľskému výberu, stalo sa tak ešte vo februári 2007. Pred premiérou na tohtoročnom Eure doplnil: "Nervozita patrí k prvému zápasu. V hlavách už máme Poľsko, začína sa nová kapitola."

Slováci odohrajú prvé dva súboje na šampionáte v ruskom Petrohrade, ktorý je známy pre obrancu Tomáš Hubočana. Veď za miestny Zenit kedysi hrával. "Som nadšený, že som späť a že som tu ako účastník šampionátu. Špeciálne ma teší, že si mám možnosť zahrať na novom štadióne, lebo ten postavili až po mojom odchode zo Zenitu. Je nádherný,“ prezradil. O najbližšom súperovi Slovákov skúsený 35-ročný zadák poznamenal: "Kompaktné mužstvo, vieme, čo je Lewandowski zač a prvý zápas veľa napovie. Zopakujem starú pravdu - všetko sa ukáže na ihrisku."

Ešte pred stredajším odletom slovenskej výpravy do Ruska boli najzaujímavejšie správy o zdravotnom stave hráčov. Do Petrohradu odchádzal s problémami okrem Mareka Hamšíka aj Ivan Schranz. "Hamšík trénuje na 80 percent, Schranz je v pokojovom režime. Zvyšok mužstva je v pohode. Samozrejme, že každé ráno príde ktosi s čímsi, ale do 48 hodín poriešime, čo treba,“ ozrejmil tímový lekár Ján Baťalík podľa webu SFZ.

"Teším sa ja, tešia sa hráči, tešia sa kolegovia, sme radi, že sme tu. Majstrovstvá Európy sú niečo výnimočné, ojedinelý turnaj. O tom je šport, v tieto dni cíti prepojenie a spojenie tisícov. Dva posledné medzištátne zápasy boli ťažké, veľmi ťažké. Mužstvo si to 'odmakalo' a to je výrazne dobrý signál. Proti Rakúsku sme si vypracovali tri, možno štyri veľké šance, čo nie je zlá správa. Tou bolo, že sme žiadnu nepremenili,“ skonštatoval jeden z asistentov trénera Štefana Tarkoviča Marek Mintál na webe Slovenského futbalového zväzu.

Prototyp strelca, ktorý dá gól aj z ničoho, je Poliak Lewandowski. Najlepší bundesligový kanonier by nemal chýbať v zostave Poľska proti Slovensku a to je stav najvyššej ostražitosti pre každú súperovu obranu. "Odvádza obdivuhodnú robotu, má neskutočné čísla. Ale tak, ako každý jeho súper, aj my máme ambíciu ustrážiť ho. Verím, že sa dobre pripravíme na celé mužstvo Poľska a ustrážime aj Lewandowského," uviedol Mintál.

Jedným z dvoch hráčov, ktorý spočiatku chýbali v Tarkovičovej družine počas sústredenia v Rakúsku, bol stredopoliar americkej Minnesoty Ján Greguš. V prípravnom zápase proti Rakúsku sa objavil na ihrisku až v záverečnej polhodinke, ale vybojoval si cestu do Petrohradu. Priznal, že kým nebolo jeho meno napevno v nominácii na turnaj, nevedel sa ubrániť aj nepríjemným pocitom, že na šampionát nepocestuje."Napokon som to vždy uzavrel s tým, že som robil svoju robotu a rozhodnutie bolo na trénerovi," podotkol na webe futbalsfz.sk. Na margo kvality poľského tímu s Lewandowským na čele sa oprel o starú futbalovú pravdu: "Pravda leží na ihrisku, tam sa ukáže, kto je aký. A čo čakám od majstrovstiev Európy? Silný zážitok a našich 110 percent v každom zápase."


- - Inzercia - -