Dnes je streda, 26.január 2022, meniny má: Tamara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kde získať prospešné aminokyseliny?

august 23, 2021 - 09:28
Stres vytvára zvýšené psychické a fyzické napätie s negatívnym účinkom na naše zdravie. Z krátkodobého hľadiska je jeho prejavom napätie, nervozita, či problémy s koncentráciou. Z toho dlhodobého kvôli nemu dochádzame o zásoby energie a minerálov. Odpoveďou na to, ako tento deficit vyriešiť je niekoľko. Patrí sem hlavne vyvážená strava, dostatočný príjem aminokyselín potrebných na tvorbu bielkovín a odpočinok.
Foto: 
aminoacid work

Keď hovoríme o fyzickom a duševnom zdraví, aminokyseliny sú spomínané zriedka. Ide pritom o organické zlúčeniny, ktoré sú stavebnými kameňmi nášho tela. Sú tvorené z bielkovín, ktoré sú po vode najväčšou zložkou ľudského svalu, ale i ďalších tkanív. Nezabúdajme, že naše telo si ich dokáže vytvárať iba za určitých podmienok.

Jednou z takýchto aminokyselín je L-arginín. Jeho hlavnou funkciou je zvýšiť produkciu oxidu dusnatého. Okrem toho zlepšuje krvný obeh, ako aj prísun kyslíka, živín, tekutín a hormónov do buniek. Tiež urýchľuje hojenie rán v prípade úrazov.

Ďalšou je acetyl L-karnitín - derivát aminokyseliny, ktorý pomáha bunkám metabolizovať. Pozitívne ovplyvňuje činnosť mozgu, stimuluje pamäť, pomáha aktívnemu mysleniu, zmierňuje pocit únavy. Využíva sa tiež ako doplnok výživy s účinkom spaľovania tukov.

Aj keď L-arginín a acetyl L-karnitín produkuje naša „vnútorná kuchyňa“ - teda naše telo, musíme si uvedomiť, že fyzický alebo psychický stres a intenzívny tréning môžu znížiť ich produkciu, či  viesť k ich nedostatku. V takom prípade musíme zabezpečiť jeho externý prísun.

Acetyl L-karnitín sa nachádza hlavne v červenom mäse, zatiaľ čo prirodzeným zdrojom L-arginínu sú vlašské orechy, slnečnica, hnedá ryža a ovos. Obe aminokyseliny sa nachádzajú aj v niektorých kvalitných energetických nápojoch. Príjem z externých zdrojov je obzvlášť dôležitý pre aktívnych športovcov. Ich doplnenie sa však odporúča aj v prípade pracovných, alebo záujmových aktivít. Tie často zahŕňajú dlhodobú fyzickú aktivitu s relatívne nízkou intenzitou, avšak so stálou, silnou koncentráciou. Patrí sem napríklad kancelárska práca alebo počítačové hry.

- - Inzercia - -