Dnes je streda, 26.január 2022, meniny má: Tamara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Výber správnej zelenej kávy si vyžaduje cit a poznanie chutí zákazníkov

október 01, 2021 - 09:00
Nie je káva ako káva. A platí to tak v prípade zelenej ako aj tej, z ktorej si už priamo pripravujeme obľúbený kávový nápoj do našich šálok. Výber správnej zelenej kávy je jeden z najdôležitejších procesov na ceste k zážitku z kávu. Preto si o ňom povieme niečo viac.
Foto: 
Kávoholik

Pozor v prípade zmesí

Obzvlášť pri odrodách, ktoré používame na výrobu kávových zmesí, treba byť mimoriadne opatrný. Je totiž veľmi dôležité uchovať ich rovnakú chuť aj pri novej úrode, ktorú na výrobu používame. Najlepším a overeným riešením je preto nechať si poslať vzorky, pričom pri ich pražení upravujeme krivky tak, aby nám čo najlepšie zapadli do doterajšieho chuťového portfólia. 

Čas zberu a ďalšie dôležité aspekty

Faktom je, že čerstvo pozbieraná káva má oveľa väčšie chuťové spektrum než kávy, ktoré ležia už dlhšiu dobu v sklade. Ďalšou dôležitou veličinou pri zelenej káve je  jej správna vlhkosť. Na to si treba dávať naozaj pozor. Pri nesprávnom skladovaní sa môže káva doslova usušiť a potom je už nemožné pripraviť z nej kvalitný a chutný koncový produkt. Aj vzhľadom na vyššie uvedené, je veľmi dôležité, aby nákupca kávy vždy pamätal na to, že potrebuje zaručiť rovnakú chuť kávy po celý rok.

Praženie podľa chutí zákazníkov

Ďalším nie menej dôležitým aspektom je vedieť ponúknuť také typy káv a pražení, ktoré dokážu čo najviac ulahodiť požiadavkám spotrebiteľov. Preto je veľmi potrebné počúvať ich názory, hodnotenia, požiadavky a premietnuť ich do samotnej výroby. Preto sme si v našej pražiarni zvolili motto, že „kávu pražíme srdcom pre vaše chute“.

Rozhodujú emócie

Každopádne, káva je emócia a tak k nej treba aj pristupovať. Nie je to bežný tovar, ktorý môžete predávať len tak cez internet. Možno trošku nadsadene poviem, že základnou jednotkou kávy je jej chuť a samotná vôňa. Môžete ju akokoľvek kvetnato opísať, no jej chuť a vôňu tým nikdy nenahradíte. Ak to teda zhrniem, proces samotného správneho výberu kvalitnej zelenej kávy a následne jej správneho upraženia je doslova alchýmiou. A vďaka nej sa pitie kávy môže stať skutočným zážitkom.  

- - Inzercia - -