Dnes je štvrtok, 27.január 2022, meniny má: Bohuš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako zvíťaziť nad lenivosťou

október 08, 2021 - 07:30
Sem tam sa každý pristihne, ako na neho dolieha lenivosť. Možno je to vyčerpanosťou zo všedných dní, prepracovanosťou alebo ho len prepadla lenivosť. Ako sa naučiť s ňou bojovať?
Foto: 
shutterstock.com

Lenivosť je hlúposť tela, hlúposť je lenivosť ducha.
                                   - Seneca

Lenivosť sa spája s pevnou vôlou, motiváciou a umením premôcť seba samého. Nie je lepší pocit než zvíťaziť nad negatívnymi démonmi pod ktorých spadá aj lenivosť. Niektorí ju dokonca označujú aj za hriech. Napáda naše telo aj myseľ. Ako si pomôcť, keď k nám zaklope na dvere? 

Príčiny môžu byť rôzne. Niekedy je to naozaj dôsledok únavy a tú netreba podceniť. Pokojne si ľahnite, oddýchnite, načerpajte nové sily a následne sa vám bude lepšie fungovať. Ženy prechádzajúce hormonálnymi zmenami sú prirodzene unavenejšie, tie sa na nás dokážu veľmi podpísať. Je dôležité, poznať samu seba natoľko, aby ste vedeli rozlíšiť - aha, teraz neviem vstať z gauča, pretože sa neviem premôcť a naopak, nedokážem to, pretože naozaj nevládzem. Hranica medzi týmito rozhodnutiami môže byť tenká. 

Skúste motivovať samé seba. Povinnosti totiž samé neodídu, budú sa kopiť a vám budú vŕtať v hlave viac a viac. Môžete sa dostať zo začarovaného kruhu, z ktorého nebudete vedieť vyjsť. 

Tipy na prekonanie lenivosti:

  • Dajte si každé ráno krátku povinnú prechádzku. S dieťaťom do školy, do pekárne pre čerstvé rožky, okolo domu.. Uvidíte, aký budete mať zo seba dobrý pocit.
  • Opustite svoju komfortnú zónu. Alebo ju aspoň pokúšajte meniť. Odpracovať si bezducho 8 hodín, potom si ľahnúť k televízoru s pohárom vína..áno, aj také dni sú, ale vyskúšajte niečo iné. Čokoľvek. Budete mať zo seba výborný pocit.
  • Trpezlivosť ruže prináša. Vo všetkom. Nebuďte na seba zbytočne prísne, ale ani nepoľavujte hneď na druhý deň. 
  • Zvyky dokážu zázraky. V pozitívnom, aj negatívnom význame. Ak zvyknete väčšinu dňa presedieť a zvyšok sa odveziete autom, bude sa vám s pohybom začínať ťažšie. Ale ak si zo spomínanej prechádzky spravite rituál, bude vám čoskoro lepšie. Na duši, aj na tele.
  • Stretávajte sa s podobne nastavenými ľuďmi, tí vás v prípade krízy potiahnu. 
  • Nájdite si vhodnú motiváciu. Pokojne môže byť formou odmeny, je len na vás, čo vás naozaj poteší.

- - Inzercia - -