Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Veľká časť dospelých stále neovláda správnu techniku umývania rúk

október 15, 2021 - 16:47
Ide pritom o najefektívnejší a najjednoduchší spôsobov predchádzania širokej škály infekčných ochorení vrátane COVID-19.
Foto: 
shutterstock.com

Veľká časť populácie nemá dôsledné hygienické návyky alebo neovláda správnu techniku umývania rúk. Ide pritom o najefektívnejší a najjednoduchší spôsob predchádzania širokej škály infekčných ochorení vrátane COVID-19. V tlačovej správe to pri príležitosti Svetového dňa umývania rúk pripomenula Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).

Na ľudských rukách možno nájsť státisíce odlišných baktérií, pričom najviac sa ich nachádza na končekoch prstov. Základné hygienické návyky však nie sú samozrejmosťou ani v dospelej populácii, odborníci preto apelujú na budovanie pravidelného návyku umývania rúk už v ranom veku dieťaťa. Dôkladné umývanie rúk je prostriedkom ochrany zdravia a zamedzuje prenosu respiračných vírusov ako koronavírusy, rinovírusy, chrípka alebo adenovírusy, vírusov spôsobujúcich hnačky a vracanie ako sú norovírusy alebo rotavírusy, ale aj chorobe špinavých rúk, teda hepatitíde typu A.

O dôležitosti umývania rúk a správnej technike sa hovorí aj v súvislosti s koronavírusom. Štandardnou výbavou interiérov prevádzok, škôl či zdravotníckych zariadení sú pre pandémiu už aj dezinfekčné prostriedky. Odborníci však v bežnom živote pred alkoholovou dezinfekciou naďalej uprednostňujú klasické umývanie rúk. „Príliš veľa neindikovanej dezinfekcie v bežnom živote nie je prospešné. Používaním agresívnych prostriedkov, ale aj extrémne prehnanou hygienou rúk, odstraňujeme z pokožky aj dobré a telu prospešné baktérie, ktorých cieľom je chrániť pokožku pred rozmnožením choroboplodných zárodkov,” vysvetľuje predsedníčka sekcie nemocničnej epidemiológie hygieny Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Katarína Naďová.

shutterstock_1886514178.jpg

Veľká časť dospelých stále neovláda správnu techniku umývania rúk
Foto: 
shutterstock.com

Obyčajná voda na dôkladné umytie rúk nestačí. Ideálna je kombinácia s tekutým mydlom, respektíve umývacou emulziou s neutrálnym pH. Netreba používať dezinfekčné mydlo, a to ani počas pandémie COVID-19. V porovnaní s obyčajným tekutým mydlom bez dezinfekčnej prísady sa jeho nadradený účinok nikdy vedeckými štúdiami dostatočne nepreukázal. Nízke koncentrácie dezinfekčných prísad v dezinfekčných mydlách sú navyše veľmi nebezpečné, pretože podporujú vznik rezistencie u baktérií, ničia mikrobióm pokožky rúk, podporujú vznik kožných alergií a kontaminujú životné prostredie. Ruky by sa mali umývať aspoň 40 až 60 sekúnd, nesmie sa vynechať priestor medzi prstami, chrbát rúk, dlane, nechty či zápästia, informovala vedúca Centra mikrobiológie a prevencie infekcií na Trnavskej univerzite Jaroslava Brňová. Po umytí rúk sa odporúča použiť čistý uterák alebo jednorazovú utierku, ktorou by sa mal takisto zastaviť prívod vody, čím sa zabráni priamemu kontaktu rúk s kohútikom.

- - Inzercia - -