Dnes je streda, 26.január 2022, meniny má: Tamara
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Poradňa pre majiteľov domácich miláčikov

november 02, 2021 - 08:00
Ako sa hovorí, byť majiteľom psíka je nielen obrovská radosť ale aj občasná starosť. Pes nie je hračka a vyžaduje si pravidelnú starostlivosť. Okrem venčenia a zberania „hovienok“ po našich štvornohých miláčikoch, cvičenia poslušnosti či veterinárneho ošetrenia je to napríklad aj starostlivosť o ich srsť a hygiena s tým spojená.
Foto: 
Adrej Kližan

Domáci miláčik potrebuje pravidelný kúpeľ a úpravu 

Viac o tejto téme nám prezradil Andrej Kližan, majiteľ psieho salóna Voňavý kožúšok v Bratislave.  

img_4309.jpg

Foto: 
Andrej Kližan

Čo všetko by mala zahŕňať starostlivosť o srsť psíka?

Mnohým psíkom stačí kúpeľ, fén a poriadne vyčesanie srsti, iné psíky potrebujú strihanie. Psom sa počas pobytu vonku či počas prechádzky na srsti zachytávajú rôzne baktérie, peľové častice  či kúsky špiny a preto je dôležité psa raz za čas poriadne vykúpať. Odporúčal by som minimálne štyri až päť ráz do roka, ideálne je však raz za mesiac či dva mesiace. Dôležité je zvoliť správne prípravky, teda šampón a kondicionér, ktoré psovi nevysušia pokožku. Zároveň je dôležité psa poriadne vysušiť, teda vyfénovať, aby neprechladol. Kúpaním a fénovaním mu zároveň odíde aj množstvo starej srsti. Dokonalosť sa dosiahne následným vyčesaním, kedy špeciálnymi hrebeňmi vyčešete aj nepotrebnú podstielkovú srsť. Znížite tak u psa pĺznutie. Jar a jeseň sú obdobím, kedy psíky začínajú meniť srsť a teda zvýšene pĺznu, čo mnohým ľuďom dosť prekáža. Pĺznutie však spôsobujú aj náhle zmeny teploty počas celého roka, čiže psík môže pĺznuť napríklad aj v lete. Preto je veľmi dôležité pravidelné vyčesávanie.

img_4780.jpg

Foto: 
Andrej Kližan

Ako sa má psík správne strihať?     

Každá rasa psa sa strihá podľa určitých pravidiel. Samozrejme, do veľkej miery závisí od želania majiteľa, ako si predstavuje mať ostrihaného svojho psíka, sú však isté pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať. Srsť psa sa upravuje strojčekom s hlavicami, resp. násadkami rôznej veľkosti, ktorými dosiahnete rôznu dĺžku strihu. Isté partie tela však neurobíte inak ako špeciálnymi nožnicami. Je to niečo veľmi podobné ako v kaderníckom salóne. Samostatnou kapitolou sú takzvané dredy, respektíve chuchvalce splstnatenej srsti, ktoré je treba jeden po druhom odstrániť. Chuchvalce sú nielen estetickým problémom, ale sú pre zdravie psa veľmi nebezpečné, pretože sa v nich držia baktérie, plesne či kvasinky. Pri psoch je rovnako dôležité vystrihať aj niektoré partie okolo zadku, na brušku či labkách, pretože tak sa bude pri psovi ľahšie udržiavať hygiena. Je to najmä pri psoch žijúcich v bytoch alebo domoch. Psík sa, samozrejme, strihá inak na leto a inak počas jari či jesene.    

img_2303.jpg

Foto: 
Andrej Kližan
    

- - Inzercia - -