Dnes je utorok, 03.august 2021, meniny má: Jerguš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo o vašom zdraví povedia nechty?

november 04, 2014 - 14:03
Ak ste svoje nechty dlho nevideli kvôli vrstve laku alebo gélu, pustite sa do odlakovávania. Pri pohľade zblízka vám totiž nechty prezradia, ako ste na tom so zdravím.
Foto: 
To, že vás nič nebolí, neznamená, že je vaše zdravie stopercentne v poriadku. Spoľahlivými indikátormi vášho zdravotného stavu sú vlasy, zuby, pleť a aj nechty. Práve nechtom často venujeme až toľko pozornosti, že si ich nakoniec vôbec nevšimneme. Pod vrstvou trblietok či umelého gélu sa však skrýva viac podrobností o našom zdravotnom stave ako v niektorých dotazníkoch u lekára. 
 
Prizrite sa im poriadne. Ako vyzerajú vaše nechty?
1. Ak sú príliš biele, môže to znamenať, že trpíte ochorením pečene. Biele nechty môžu signalizovať dokonca žltačku.
2. Príliš bledé až biele nechtové lôžka zas naznačujú problémy s krvou a červenými krvinkami. Dajte sa vyšetriť, môže ísť o nebezpečnú anémiu.
3. Naopak, príliš tmavé, začervenané nechtové lôžka často znamenajú, že trpíte problémami so srdcom.
4. Nepravidelné červené čiary na nechtoch znamenajú, že máte ochorenie lupus. 
5. Žlté, tenké, pomaly rastúce nechty vám chcú naznačiť, že máte choré pľúca.
6. Žlté nechty s jemným stmavnutím v strede často signalizujú, že máte diabetes.
7. Napoly biele a napoly ružové nechty vás zas upozorňujú na problémy s obličkami.
 
 
Nemusí to byť také vážne
Ak máte na nechtoch viditeľné zmeny, nie je to dobrý signál. Ak lôžka či nechty dramaticky zmenia svoj tvar, farbu či textúru, väčšinou to indikuje vážne zmeny v organizme. No pokiaľ vaše nechty vyzerajú pomerne normálne a majú zdravú farbu, nemusíte robiť paniku. Slabé, štiepiace sa nechty totiž najčastejšie odkazujú najmä na vlastnú biednu kondíciu. V takom prípade sa nevyhovárajme na zlú genetickú výbavu, ale posilnime nechty zvnútra i zvonka. 
 
  • Jeseň dáva zabrať celému organizmu a najmä pokožke. Zo suchých nechtových lôžok nemôžu vyrásť krásne a zdravé nechty. Preto si zaobstarajte špeciálne krémy a balzamy na kožtičku okolo nechtov. Ak nestíhate cez deň, natrite si ich aspoň pred spaním.
  • Krásne môžu byť len zdravé nechty. Ak si na ne dávate pravidelne nanášať lacný gél alebo iné chemikálie, nečudujte sa, že zostávajú oslabené a bolestivo sa lámu pri najjemnejšom dotyku. Dajte im od chemikálií na chvíľu vydýchnuť a pretrite ich radšej špeciálnym posilňujúcim a vyživujúcim lakom na nechty. Umelina už aj tak dávno vyšla z módy.
  • Prikrmujte ich! Nechty treba predovšetkým vyživiť zvnútra. Aj keď už existujú výnimočne účinné prípravky na nechty z lekárne, skúste predsa len organizmu pomôcť trochu prirodzenejšou cestou a naordinujte si nechtovú diétu – biotín z banánov na raňajky, proteíny z vaječných žĺtkov na desiatu, omega-3 mastné kyseliny z lososa na obed, zinok v kešu orieškoch na olovrant a vitamín A v brokolici na ľahkú, diétnu večeru. Za takúto „diétu“ sa vám poďakujú nielen nechty, ale aj celý organizmus.
 
Zdroj: Ivu Varényi
Foto: thinkstock

- - Inzercia - -